Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, object given in /www/zamilovana.cz/zamilovana.cz/wp-content/plugins/bbpress/includes/core/template-functions.php on line 316 Jak se balilo dříve a jak dnes Zamilovaná.cz - místo pro zamilované

Jak se balilo dříve a jak dnes

Balení – věda nebo zábava? Pozor! V článku se nebudeme bavit, jak si co nejpraktičtěji zabalit ruksak na dovolenou, ani jak co nejnoblesněji zabalit již s předstihem nakoupené vánoční dary. Řeč bude o balení kluků a děvčat, a to za dob pradávných a dnešních. Co myslíte, měli to dříve chlapci s namlouváním děvčat jednodušší? Otázka k zamyšlení. Pojďme si namáhat hlavičky, potrápit mozečky a popřemýšlet, jak se asi balilo dříve a jak dnes.

I pravěcí homo habilisové, erectusové a sapiensové si museli nějak poradit. V jejich době to musel být ale obzvlášť nelehký úkol. Dnes to pánové mají jednoduché, mohou dámu pozvat prakticky kamkoliv – do restaurace, do cukrárny, na skleničku, ti troufalejší k sobě domů. Chce to jen odvahu. Pravěkou ženu byste mohli pozvat nanejvýš do jeskyně nebo na vyhlídku do korun stromů. Místo romantiky při svíčkách by pánové rozdělali ohýnek a bylo by.

Dnes se ale nebudeme bavit ani o paleolitu, ani eneolitu. Zpátky nohama na zem. Zavítejme do filmových dob Discopříběhů, Básníků, Sněženek a machrů, zkrátka do dob našich maminek a babiček. Snad dědeček a babička každé z vás občas chytli takovou tu povídavou náladu, co dělali zamlada oni, nebo jak a kde se seznámili. Doba byla jiná v mnoha ohledech. Jednak nebyly telefony, ani internet. Vše se muselo řešit osobně. Tudíž i pozvání na rande, nebo vyznání lásky. Znáte takové to, když vám spolužák při hodině matematiky poklepe na rameno, držíc v ruce záhadný dopis s dokonce vaším ctěným jménem, tudíž s dopisem určeným pro vás od jistého pana neznámého. Dnes vám takovéto sdělení dojde spíše na Facebook nebo na mobil, jak do vlastních rukou.

Představte si, holky, že je rok 1965 a jste s kámoškama na tancovačce. Žádné spoře oděné dívky, nebo přegelovaní šampónci v upnutých růžových kalhotech, kterým dominuje dvoukilový značkový pásek. Písničky Václava Neckáře a Marty Kubišové – žádná Miley Cyrus ani Justin Bieber. V tu chvíli na vás hodí očko místní mladík. A hle! Už jde za vámi. Teď si představte, že vás obdaruje čokoládou. Tím vám dává najevo, že se mu líbíte a že si vás zamlouvá pozbytek večera. To by dnes asi u žádné dívky neprošlo, co říkáte? Děvčata se tímto způsobem namlouvala nejčastěji, tedy tím, že byla podarována nějakou věcí – například již zmíněnou čokoládou nebo perníkovým srdcem. Tím jí dal klučina najevo, že o ni stojí. Bylo samozřejmostí, že chodili kluci pro holky a ne naopak. Ti vychytralejší si dívky pojistili čokoládou a měli tak na celý večer vystaráno. V případě oboustranných sympatií si stačilo upřesnit místo a čas, a mohli jít druhý den na rande. – Jak snadné! Dnes už se takovéto tancovačky, krom vesnických hodů, nikde nepořádají. Celkem škoda.

Dnes – pátek večer, pařící nálada velkoměsta a návštěva místího klubu. Jdete to rozjet na parket, protože rády tancujete. Po deseti minutách zběsilého tancování máte za zadkem nejmíň 5 otravných a sotva na nohách stojících týpků, co si s největší pravděpodobností i něco šlehli na přilepšenou. Rozhodnete se, že se nenápadně vytratíte a vyklidíte pole. Vydáte se tedy hledat ztracenou kamarádku, spřízněnou duši. Najdete ji na baru, rovněž obloženou něčím podobným, od čeho jste právě utekly. Nic příjemného. Vesnické tancovačky nebo dnešní přecpané kluby? – Rozdíl v tom je.

To se týkalo tancování. Ale jak se balilo třeba ve škole? Ve škole vás nejvíc balil ten, kdo nejvíc otravoval. Znáte to – co se škádlívá, to se rádo mívá. Dnes je to zhruba tak podobně. S menším rozdílem v tom, že si vás dotyčný přidá do přátel na onom slavném Facebooku, kde v otravování s libostí pokračuje, a to formou bombardování a stíhání. Co třeba na ulici, nebo ve společnosti? Dříve muži byli galantní, dbali na to, jak vypadali, a pozvali dámu třeba do cukrárny na kávu a dort. Typické balení bylo za první republiky styl Oldřicha Nového. – ‚Dobrý den, neráčila jste ztratit kapesníček?‘ Dnes bychom se s takovou situací asi těžko setkali.

Abychom to shrnuli, dnes se choulostivé věci, týkající se vyznání lásky nebo jen projevů sympatie, řeší spíše elektronickou formou – tedy prostřednictvím mobilu nebo internetu. Proč? Protože taková je holt doba. Co děvčata, jakou máte taktiku vy? Jaké balení upřednostňujete? Možná se občas vyplatí, trošku těm chlapcům pomoct. Stačí nahodit udičku a hned to jde snáz, nemyslíte?

Jsi zamilovaná?

Autor: TheLover

Sdílej článek, ať si to přečtou i ostatní:

Přidej komentář

Před komentováním se můžete přihlásit:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *